Kontaktní telefonNEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Elektrické, přesto levné topení

(Kde je naše topení – tam je prima bydlení)

V době, kdy ceny za energie neustále rostou, se snad každý zajímá, jak ušetřit. Nejvíce energie spolyká obvykle vytápění bytu či domu, protože rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším vytápěním je až trojnásobný. Ty nejlevnější mají buď extrémně vysoké náklady na pořízení, nebo vyžadují náročnější obsluhu. Mezi nejlépe regulovatelné druhy vytápění patří bezesporu elektrické. To však má pověst jednoho z nejdražších. Je to pravda u elektrických přímotopů, ale existuje i systém, který má jen poloviční finanční náročnosti při ročních nákladech na provoz. Tím jsou infračervené topné panely, které vyrábí znojemská firma ES systems produkt s.r.o. 

NEJVÝHODNĚJŠÍ VYTÁPĚNÍ NEJEN PRO NOVOSTAVBY

Jaké úspory přináší vytápění infrapanely při projektování nového domu?

Podle velikosti místnosti se volí vhodné topné panely, není zapotřebí speciální projekt jako například u ústředního plynového topení. Topení infrapanely je v rámci projektu elektroinstalace. 

Jaké jsou finanční náklady na výstavbu domu při vytápění objektu infrapanely ve srovnání s nejčastějším způsobem vytápění – ústředním plynovým topením s plynovým kotlem?

Při použití vytápění infrapanely odpadá celá řada konstrukcí, které musí být součástí stavby. Při otopu plynem či pevnými palivy musí mít stavba komín, který je nákladnou záležitostí (v průměru cca 40 000 Kč), při vytápění pevnými palivy pak prostor na jejich uložení. Při použití plynu musí být vybudována přípojka (cca 15 000 Kč). Další výhodou je možnost postupné instalace, když například v domku zatím neuvažujeme o využití podkroví. To znamená u ústředního topení problém. 

Přináší infrapanely nějaké výhody při povozu?

Komín musí procházet každoročně revizemi, každý rok by měla být prováděna kontrola plynového kotle. Při použití elektrokotle, tepelného čerpadla a podlahového topení jsou stále v systému pohyblivé komponenty, které mohou být rizikové. Záruka na infrapanely je pět roků a předpokládaná životnost je minimálně 30 let. Jsou absolutně bezúdržbové. Navíc přinášejí bonus při snižování vlhkosti uvnitř objektu. Zde se nedotýkáme topení pevnými palivy, která jsou podstatně méně, z hlediska provozu, komfortní. 

Jaká je situace s finančními náklady při topení infrapanely?

Cena za vytápění je nižší než při použití klasického ústředního topení s plynovým kotlem, výrazně výhodnější, než při užití elektrokotle nebo dokonce elektrických přímotopů. Levnější jsou některá pevná paliva, ale zde se přichází o komfort obsluhy.

Jaký je princip infračerveného topení?

Infrapanely vyzařuji neviditelné infrapaprsky, které ohřívají stěny a podlahu, popřípadě strop. Ty pak sekundárně vytápějí místnosti. Úspora spočívá ve skutečnosti, že se neohřívá nejdříve vzduch místnosti. Při tomto druhu topení neexistuje tzv. studené sálání ze stěn, pro dosažení tepelné pohody stačí menší teplota vzduchu v místnosti, protože teplota stěn a podlah v místnosti dosahuje 22  ̊C.

Nejsou problémy s regulací teploty?

Opak je pravdou. V každé místnosti můžeme naprogramovat individuálně teplotu v průběhu dne či týdne poměrně jednoduchým regulačním zařízením. Tuto možnost má i ústřední topení, ovšem přináší to vyšší náklady a složitější instalaci.

Jak je rychlá instalace systému infrapanelů v rodinném domku?

Během jednoho dne je vše hotovo včetně napojení na regulační systém. Samozřejmě musí být příprava k napojení, ale ta je součástí elektroinstalace domu.

Kde je možné získat informace, je k dispozici poradenská služba?

Vše zajišťuje firma ES systems se sídlem ve Znojmě, která má již rozsáhlou síť obchodních zastoupení po celé České, ale Slovenské republice kontakty na nejbližšího zástupce naleznete na: www.es-systems.eu